Taş Ev

Taş Ev

Taş ev yapmak için öncelikle bulunduğunuz yerin iklim şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü taş ev için en önemli gereç, evin yapılacağı yere uyum sağlayabilecek olan taştır. Daha sonrasında evin planı çizilerek taş belirlemesi yapılır. Tüm bu işlemlerin sonrasında dış duvarlar için harç karılmalı ve harcın kalitesi için harcı bekletmelisiniz. Taş evde kullanılacak olan elektrik ve su tesisatlarının yerleri boş bırakılmalı, gerekirse oralarda betonarme kolonlar kullanılarak taş ile üzerini kaplanır. Pencere kenarı ve kapı kenarlarına kullanılacak taşlar daha özenli seçilmeli. İsteğe bağlı olarak taş evin çatı katı da olsun derseniz ahşaptan bir çatı katı tercih edebilirsiniz.
Taş evler ciddi bir yük taşıdığı için projelendirmesinin çok iyi yapılması gerekmektedir. Yığma bina olacak ise hesabı da bu oranda yapılmalı. Mimari proje taş ev konseptine uymalı, nerede taş, ahşap, tuğla, mermer kullanılacağı iyi belirlenmelidir.

Bir gece dahi konaklayan olduysa evde uyumanın ayrıcalığını hissetmiştir. Günümüzde yalıtım adı altında doğal olmayan o kadar çok malzeme kullanılmaktadır ki; taş, toprak veya ahşap bir evde yaşamanın ne kadar sağlıklı olduğunu bütün dünya kabul etmektedir. Yaşam alanımızı vücudumuza benzetecek olursak, vücutla temas halinde olan elyaflar, pamuk, yün, kaşmir, keten gibi doğal elyafları kullanmayı tercih ederiz. Hiçbir zaman polyester veya naylon atlet giymek istemeyiz. Bundan ötürü, yalıtım dediğimiz sistem de doğal ürünlerden yapıldığı sürece sağlıklıdır. Normal bir villada duvarın delikli tuğla ile yapıldığını düşünecek olursak, bunun üzerine betondan sıva, üstüne yalıtım malzemesi, yalıtım malzemesinin üstüne sıvama ve dış cephe boyası, duvarın iç kısmına alçı ve saten boya. Taş ev ise sadece taş ve Toprak tüm bu yapılan işlemlerin yerini almaktadır.

WhatsApp chat